piątek, 15 lutego 2013

Kambodża - niezwykłe jezioro Tonle Sap


                                        Największe jezioro Kambodży jest położone w centrum kraju, w zachodniej części Niziny Kambodżańskiej. Jego powierzchnia 2600km² może dojść do prawie 25 tysięcy w czasie pory deszczowej. Stanowi ono największy zbiornik słodkiej wody na Półwyspie Indochińskim. Nazwa jeziora w języku khmerów (Tonle Sap) znaczy właśnie to “ jezioro słodkiej wody”. Wielokrotnie jest też nazywane w językach zachodnich ” Wielkim Jeziorem”. Jest częścią największego systemu hydrograficznego w południowo-wschodniej Azji, który zostal uznany w 1997r. Przez Unesco jako Rezerwa Biosfery. Liczne rzeki, strumienie i potoki będące zarazem ważnymi dorgami transportowymi w tej części kraju, zasilają jezioro. Jednocześnie jezioro Tonle Sap jest źródłem rzeki o tej samej nazwie, płynącej na południowy wschód, która z kolei łaczy się z poteżnym Mekongiem w stolicy kraju Phnom Penh. Warto dodać, że cały ten system rzek i jezioro jest niezwzkle ważnym źródłem połowu ryb a jego żyzne przybrzeża są idealne do uprawy ryżu. Tonle Sap jest też nierozłącznie związane z niesamowitym kompleksem Angkor, położonym na północno zachodnim krańcu jeziora, niedaleko miasta Siem Reap. W okresie pory suchej jezioro znacznie zmniejsza swoją powierzchnię i jego glebokość przekracza niewiele ponad metr. W okresie deszczowym występuje tu jedyny obok Nilu fenomen natury: rzeki Sap i Mekong zmieniaja swój kierunek biegu i ich wody wpadaja do jeziora. Spowodowane jest to niezwykłą obfitością opadów, które zaczynają się w czerwcu i kończą w grudniu. Powierzchnia zbiornika wodnego powiększa się 10-cio krotnie. Okoliczne lasy i tereny zostają zatopione i pozostaja takimi aż do nadejścia pory suchej. Cały ten cykl powoduje, że jezioro jest niezwykle bogate w ryby a okoliczne tereny są niezwykle żyzne. Wiekszość ludzi mieszka w pływających domach i utrzymuje się z rybołóstwa

jezioro Tonle Sap

tak wygląda przeciętny dom 

                                         Woda z jeziora jest używana do wszystkiego, zarówno do picia jak i do mycia, prania czy higieny osobistej. Wszystkie domy posiadaja generatory elektryczne i rzadko który nie posiada anteny satelitarnej. Mieszkańcy znajdują na jeziorze wszystkie najpotrzebniejsze do życia rzeczy. Jest szkoła, przychodnia lekarska, sa sklepy, warsztaty mechaniczne, jest kosciół, są restauracje, są pływające uprawy warzyw i owoców a nawet hodowle zwierząt. 

jest szkoła...

...jest też i kościół

pływająca restauracja

hodowla świń

                                       Ruch na jeziorze jest ogromny. Wszyscy pracują, wszyscy coś robią, od najmłodszych do najstarszych. Dzieci sprzedają wszelkiego rodzaju przedmioty; pocztówki, wyroby artystyczne, napoje, wyroby tekstylne, pozują do zdjeć z wężami okręconymi naokoło szyji niczym gigantyczne korale, chociaż musze przyznać, że to były najleniwsze węże jakie w życiu widziałem, bo nawet do zdjęcia nie podnosiły glowy. Wszystko to robione z niesamowitą zręcznością, przeskakując w ruchu z łodzi do łodzi bez żadnego widocznego wysiłku. 

po sąsiedzku

dzieci są przyzwyczajone od najmłodszych lat do życia na jeziorze

w "pogoni" za turystami

pozując do zdjęcia

                                       Mieszkańcy wygladają na raczej zadowolonych chociaż na nasze standarty byliby napewno zakwalifikowani jako niezmiernie biedni. Nie widać braków ani w wyżywieniu ani w zaopatrzeniu. Zwyczajnie wystarcza im to co mają. A ponieważ klimat jest sprzyjający jeśli chodzi o temperatury to również niepotrzebne są im jakieś wieksze budowle – wystarcza tylko zadaszenie. Pełno jest wszelkiego rodzaju “jednostek pływających” od dużych łodzi motorowych do... miednicy, która też służy jako łódka. Wszystko co pływa jest używane jako środek transporu. Ruch na jeziorze, pomimo że wyglada na chaotyczny ma swój regulamin i w najruchliwszych miejscach ma swoje oznakowania, które sa respektowane. Zostawiam Was ze zdjęciami z tego niezwykłego miejsca.

jak widać ruch jest duży

prawie jak Don Kichot

"łódka" jednoosobowa

zmywanie naczyń - woda z jeziora służy do wszystkiego

my byśmy powiedzieli "dom i samochód"

w niektórych miejscach sa oznakowania ruchu

w drodze do szkoły

Reasumując: Bardzo ciekawe i egzotyczne doświadczenie. Bedąc w Kambodży grzechem byłoby pominąć jezioro Tonle Sap. Bardzo mało jest podobnych miejsc na świecie, może tylko jezioro Titicaca w Peru (dzisiaj to już jest raczej skansen) i jezioro Inle w Burmie, które jest bardzo podobne chociaż o wiele  mniejsze. 

1 komentarz: